Kas enne päikesepaneelide paigaldamist on vaja katust puhastada? Või kaob mustus paneelide all lihtsalt ise ära?

Päikesepaneelide paigaldamine on jätkuvalt levinud viis koduomanike seas, kes soovivad muuta oma kodu energiatõhusamaks ja jätkusuutlikumaks. Küsimus, kas enne päikesepaneelide paigaldamist on vaja katust puhastada, kerkib sageli esile. Kuidas mõjutab puhas katus päikesepaneelide toimimist ning kas paneelide all olev mustus kaob iseenesest?

Esialgu võib tunduda, et päikesepaneelide paigaldamine on sõltumatu katuse seisukorrast, kuna paneelid paigaldatakse otse katusele. Must katus paneelide tööd ei mõjuta tõesti. Küll aga mõjutab katuse tervist.

Tänaseks ei ole veel reaalseid näiteid, mis elu toimub päikesepaneelide all? Või kas ehk on hoopis kogu elu välja surnud?

Mustuse iseeneslik kadumine päikesepaneelide all võib osutuda keeruliseks, sest päikesepaneelide konstruktsioon ja kalle võivad pigem põhjustada mustuse kinnijäämist. Lisaks võib mustus mõjutada päikesepaneelide jahutust ja vähendada nende üldist efektiivsust.

 

 

katuse hooldus

Katuse pesemisel on katuste põhjaküljed oluliselt samblasemad kui lõunaküljed. Põhjaküljele ei paista päike peale. Sama olukord on ka paneelide all – see osa katusest on varjus. Sambla vohamiseks on siin soodne pinnas. Küll aga ei lange paneelide alla niivõrd palju lehti, mustust ning juurde tuleva fauna hulk on oluliselt väiksem kui sellel katuse osal, mis päikesepaneelide alt väljas.

Paneelid jäävad katusele aastakümneteks. Sambla ja isegi kerge mustuse alt ei ole näha katuse kahjustusi. Enne päikesepaneelide paigaldamist on tark katus puhtaks pesta, et näha, kas katus on kusagilt kahjustatud. Kahjustatud katuse osad saab enne paneelide paigaldamist korda teha. Ühtlasi on see lihtsam ja odavam kui päikesepaneelide meestelt hakata lisatööd tellima. Ning oluliselt odavam kui 10 aasta pärast mõni katuse koht paneelide all parandamist vajab.

Paneelide paigaldamisel on katusel tavaliselt kõvasti liikumist. Samblane kivikatus on libe. Mustuse korra all olev plekkkatus on veel libedam. Siit tuleb kerge lisavõimalus – paigaldajate risk alla kukkuda.

Tänane kogemus ütleb, et enne päikesepaneelide paigaldamist on soovitatav katust puhastada. See tagab mitte ainult päikesepaneelide optimaalse toimimise vaid garanteerib katuse pikema eluea.

Lõpetuseks võib öelda, et katuse puhastamine enne päikesepaneelide paigaldamist on väärt investeering, mis tagab ennekõike katuse pikema eluea. Lisaks päikesepaneelide parema tasuvuse…sest paneelide all olevat katust ei ole vaja poole tasuvusaja pealt hakata puhastama või lappima. Tervislik ja puhas katusepind on võti päikesepaneelide pikaajalisele ja tõhusale toimimisele, muutes selle oluliseks sammuks säästva energiakasutuse suunas.

Helista kohe: +372 515 6426

Tuleme kiirelt kohale ja teeme ära vajalikud tööd.

Kui palju maksab katuse puhastus?

Katuse pesu hind sõltub sellest, kui suur on hoone aluspind, mida katus katab.

Reeglina arvestame 1m2 maksumuseks ca 3,9€

Kui objekt paikneb väljaspool Tallinnat, siis lisandub sõidutasu 0,3€/ kilomeeter.

Näide: ca 100m2 aluspinnaga maja katuse puhastus maksab vaid 390€.

Kui tihti peaks maja katust puhastama?

Et tagada katuse pikaajaline säilimine, on hea katust puhastada ca 5-7 aasta tagant. Tihti puhastame katuseid mis on olnud puhastamata 30-40 aastat. Nad on siiamaani vastu pidanud ja peavad järgmised 30 aastat samuti. Parim viis katuse puhastuse vajaduse hindamiseks on asjaolu, et kui katusele on kogunenud suuremas koguses okkaid, lehti või on märgata sambla teket. Või kui näed, et katus on silmähtavat tumedamaks läinud. Siis oleks aeg mõelda puhastamisele. Nii tagad oma majale terve katuse veel mitmekümneks aastaks.

Missuguseid katuseid saab puhastada?

Puhastada saab praktiliselt kõiki katusetüüpe. Kivi, eterniit, kärg, plekk. Isegi bemiit jm pehmed materjalid lähevad kenasti puhtaks. Katuse puhastuse eelduseks on, et katuse kattematerjal ei oleks aastatega oluliselt lagunenud/ katki.

Küsi pakkumist